niedziela, 8 lutego 2015

PRAWDY OBJAWIONE ... #EAT SMART NOT SKINNY!!!Nowa kategoria. Tak, żeby usystematyzować kilka zasad... 

Dlaczego takie hasło ? Bo to mądre hasło. Co dzień spotykam się z artykułami, które propagują zdrowy tryb życia, mówią o prawidłowym odżywianiu się i najczęściej zachwalają takie a nie inne produkty… 
Z lewa i z prawa sypią się prawdy, mądrości i prawidełka objawione a jednak przez wszystkich nas dobrze znane. Tylko dlaczego tak trudno wprowadzić je w życie ? Bo jest tego multum i jeszcze troszeczkę… w Internecie, w TV i na bannerach i w sklepach, no wszędzie… Osaczają nas a często kłócą się same ze sobą.. Jak w takim razie, nie dać się wodzić za nos? Nie wszystko jest takim jak się wydaje, warto więc nie podążać ślepo a myśleć czy rzeczywiście jest tak, jak być powinno...  Być mądrym !

Przygotowałam listę kilku zasad o tym, o czym pamiętać warto zawsze i od początku. Z czasem, w tej kategorii, pojawi się więcej postów. A może akurat ktoś tu uszczknie coś dla siebie :)

Wszystko zaczyna się od myślenia…
Warto pamiętać, że każdy organizm tak samo i mój, żyje własnym życiem… Dla jednych czerwona herbata może być zbawieniem a innych przyprawiać o mdłości dlatego warto poznać siebie i swój organizm, próbować i obserwować co nam pomaga a co, nie działa…80 % TWOJEGO ABS ROBI SIĘ W KUCHNI !! To, że zaczniesz ćwiczyć a dalej zajadać się będziesz Fast foodami nic nie da! „Kaloryfer” pod warstwą tłuszczu nie wygląda zbyt estetycznie…  Lub w drugą stronę - GŁODZENIE SIĘ ! Takie postępowanie nigdy nie przyniesie długotrwałych efektów, zniszczysz sobie tylko zdrowie a na pewno prędzej czy później zabraknie Ci siły… i chęci…


Zacznij więc:
1. Zdrowo jeść śniadanie, o którym wiecznie trąbię. To podstawa i to nie dyrdymał tylko prawda najświętsza z najświętszych! Bez niego obniżony metabolizm nie opuści Cię przez cały dzień, za to szybko pozbędziesz się energii .

2. Jedz mało a często i o stałych porach (przerwa między posiłkami powinna wynosić nie mniej niż 2 h). Podjadając między posiłkami organizm nigdy nie wie, kiedy pracować na maxa a kiedy odpoczywać z kolei głodząc się, przy pierwszej lepszej okazji zacznie robić „zapasy” odkładając składniki w tkankę tłuszczową . Oponka gwarantowana!

3. Obserwuj co jest dla Ciebie dobre… ja ograniczam węglowodany a jem dużo białka. Wybieram tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.

4. Warzywa i owoce to klucz do sukcesu (powinny stanowić 80% twoich posiłków) , nie bój się białek jeśli prowadzisz aktywny tryb życia! Urozmaicaj posiłki tak, by się nie nudziły. Baw się ich przygotowywaniem . Smoothies, sałatki, muffiny warzywne, zupy kremy… samo zdrowie !

5. Warto myśleć  co dziś zjemy, zaplanować posiłki dzień wcześniej. Wtedy zapobiegniemy napadowi głodu i problemowi „nie mam co zjeść, kupię batonika”. Jeśli idziesz do pracy/szkoły przygotuj sobie jedzenie. Zamiast buły zrób naleśnik, zawiń sałatę, warzywa, kurczaka, do tego sos z jogurtu i czosnku i masz tortillę… To nie jest aż takie straszne. Jeśli masz problem z organizacją, w dzień wolny usiądź poszukaj pomysłów i rozpisz je sobie wcześniej …

6. Odnośnie problemu słodkości - zamiast batonika z napisem fit lepiej wybrać owoc czy jogurt . Polecam Kaki bo są mega słodkie. Gorzka czekolada też nas nie zabije.Wszystko z "głową" w rozsądnych proporcjach.

7. Produkty o naturalnym pochodzeniu to klucz, wysoko przetworzone produkty zawierają minimum witamin albo wcale. Jesteś tym co jesz a jeśli na dodatek jest to niskiej jakości, jak myślisz, jak to na Ciebie wpływa ? 

8. Zamiast tłuszczy zwierzęcych wybieraj tłuszcze roślinne.  Fakt, że oleje roślinne (kokosowy, lniany itp.) są  droższe ale jeśli racjonalnie się odżywiasz starczą też na dużo dłużej.  


9. Jeśli wybieramy już przetworzony produkt czytajmy etykiety… Skład powie nam wszystko . To, że na opakowaniu są zamieszczone makra i kalorie nie mówi nam wcale co tak naprawdę „siedzi” w owym batoniku. Unikaj wszelkiego rodzaju E i chemicznych substancji słodzących. 

10. PIJ DUŻO PŁYNÓW! Unikaj słodzonych i gazowanych napojów a wybieraj wodę bogatą w minerały.

Pamiętaj - Dietę zaczynamy przy zakupach, kieruj się rozumem przy wyborze swojego jedzenia z czystego egoizmu zrób to dla siebie. Zdrowe zakupy wcale nie oznaczają pustego portfela . Z czasem przekonasz się, że zdrowie się opłaca ! Na zdrowie kochani i pamiętajcie o tym :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz